Dieta cytrynowa

Dieta cytrynowa jest tak naprawdę programem oczyszczającym, którego celem jest eliminacja toksyn z organizmu, ponadto stosowana jest z powodzeniem jako kuracja odchudzająca. Efektem pozbycia się toksyn jest zwiększona witalność, lepsze samopoczucie i poprawa ogólnego stanu zdrowia. Dieta ta została opracowana w 1940 roku przez Stanley’a Burroughs’a i do dziś została zastosowana przez miliony ludzi, w tym znane postacie jak np. Beyonce, Angelina Jolie i Naomi Campbell. Istnieje kilka wersji diety cytrynowej, część z nich oparta jest na wzbogaceniu normalnej diety napojami na bazie soku z cytryny, bardziej rygorystyczne reżimy oczyszczające polegają natomiast na konsumpcji wyłącznie płynnych posiłków – w tym głównie soku cytrynowego.

Zalety diety cytrynowej

Podstawową zaletą tej kuracji oczyszczająco-odchudzającej jest jej prostota. Propagator tego rodzaju terapii oczyszczającej Tom Woloshyn krótko podsumowuje jej główne zalety: poprawa samopoczucia, lepszy sen, pozytywny wpływ na wygląd skóry i włosów, jasność umysłu i uwolnienie się od nałogów. Stosujący kuracje cytrynową najczęściej wymieniają następujące pozytywne efekty oczyszczenia organizmu z toksyn tą metodą:

  • znaczna poprawa samopoczucia,
  • zwiększona witalność,
  • poprawa kondycji włosów i tonacji skóry,
  • regulacja pracy jelit,
  • usprawnienie trawienia,
  • redukcja tkanki tłuszczowej.

Dlaczego warto oczyszczać organizm z toksyn?

Badania naukowe z dziedziny dietetyki i szerzej pojętej medycyny jasno wskazują, że złe nawyki żywieniowe, stres oraz nieregularne ćwiczenia fizyczne (a często ich bark) są czynnikami powodującymi gromadzenie się toksyn w organizmie. Ponadto środowisko w którym żyjemy jest coraz bardziej wysycone szkodliwymi chemikaliami występującymi zarówno w pokarmie jak i powietrzu i wodzie. Pozbywanie się szkodliwych substancji z organizmu jest czymś całkowicie naturalnym i w wielu przypadkach nasze ciało doskonale sobie z tym radzi. Jednakże ilość, zarówno pod względem różnorodności, jak i koncentracji toksyn z którymi mamy kontakt i które przenikają do naszego ustroju, jest obecnie na niespotykanie wysokim poziomie. Substancje te utrudniają systemowi immunologicznemu walkę z chorobami, a często same stają się ich przyczyną. Dodatkowo nagromadzenie toksyn wpływa na nasze samopoczucie i wydolność, zarówno psychiczną jak i fizyczną. Dlatego właśnie warto wspomóc organizm w walce z toksynami, a jednym ze sposobów jest właśnie dieta cytrynowa.
Więcej o oczyszczaniu organizmu z toksyn przeczytasz tutaj >>> Oczyszczanie organizmu z toksyn.

Dieta cytrynowa w praktyce

Pro-zdrowotne i oczyszczające właściwości cytryny można wykorzystać stosując jedną z dwóch odmian kuracji cytrynowej. Bardziej radykalną czyli pełną dietą cytrynową, opartą wyłącznie na spożywaniu soku, oraz kuracją cytrynową wspomagającą, czyli suplementację codziennej diety sokiem z cytryny. W obu przypadkach propagatorzy tej kuracji polecają podobny sok oparty na czterech składnikach:

  1. świeżo-wyciśniętego soku z cytryn;
  2. syropu klonowego;
  3. pieprz cayenne;
  4. wody.

dieta cytrynowaW przypadku pełnej diety cytrynowej sok ten jest jedynym pokarmem spożywanym przez okres diety. Autor zaleca także stosowanie łagodnych ziołowych środków przeczyszczających w trakcje terapii aby skuteczniej usunąć zalegającą w jelitach niestrawioną maź. Ze względu na radykalny charakter tej diety stosować ją powinny wyłącznie osoby dorosłe o dobrym ogólnym stanie zdrowie, zalecana jest także konsultacja lekarska przed jej rozpoczęciem. Kuracja oczyszczająca w której stosuje się sok cytrynowy jako suplement polega na spożywaniu od jednej do kilku szklanek soku cytrynowego w ciągu dnia, przed posiłkami.
W trakcie kuracji warto płukać usta wodą po wypiciu soku aby chronić zęby (częsta ekspozycja na działanie kwasu może mieć negatywny wpływ na mineralizację szkliwa).

Dlaczego cytryna?

Cytryna została wybrana jako podstawa diety ze względu na wysoką koncentrację substancji pomocnych w oczyszczaniu organizmu i regulacji metabolizmu. Owoc ten jest bogatym źródłem pektyn regulujących poziom cukru we krwi, witaminy C wzmacniającej układ immunologiczny, kwasu cytrynowego poprawiającego trawienie. Ponadto substancje zawarte w cytrynach zmniejszają apetyt i przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej dzięki czemu wspomaga proces odchudzania.

Pozostałe składniki soku diety cytrynowej

Oprócz soku cytrynowego i wody w napoju oczyszczająco-odchudzajacym znajdują się także: pieprz cayenne oraz syrop klonowy. Pieprz cayenne ma za zadanie przyspieszyć metabolizm i tym samym ułatwić proces eliminacji toksyn oraz redukcji tkanki tłuszczowej. Syrop klonowy jest natomiast źródłem energetycznym napoju.

Krytyka

Wielu dietetyków zarzuca kuracji cytrynowej mało trwały efekt odchudzający. W istocie dieta ta jest formą oczyszczającego postu, podczas którego podaż kalorii jest bardzo ograniczona. Istnieje spore ryzyko efektu jo-jo. Z drugiej jednak strony właściwe rozplanowanie kuracji może skutecznie temu zapobiec. Kończąc ścisłą dietę cytrynową w celu osiągnięcia maksymalnych efektów odchudzających należy rozpocząć długotrwałą dietę odchudzającą lub dbać o zbilansowanie codziennego jadłospisu. Będzie to bardzo ułatwione gdyż jakakolwiek dieta, nawet redukcyjna, będzie po okresie postu wydawać się rozpustą kulinarną. Ma to ogromne znaczenie motywujące i warto je wykorzystać.